Tłoczenie - uszlachetnienie, które nie pozwoli o Tobie zapomnieć
Tłoczenie tworzy wypukły lub wklęsły wzór, nadający wybranemu elementowi efekt 3D. Z powodzeniem podkreśla obszar, na którym nasze oko ma się najbardziej skoncentrować. Umożliwia podkreślenie ważnych elementów, takich jak nazwa firmy lub logo.
Tłoczenie może obejmować powierzchnie niezadrukowane (tłoczenie ślepe) oraz pokryte farbą. Bardzo ciekawym uszlachetnieniem jest tłoczenie metaliczną folią (hotstamping), dające połyskujący złotem lub srebrem efekt
Rodzaje tłoczeń:
- Tłoczenie wklęsłe – pod wpływem nacisku, w surowcu tworzy się wgłębienie. Ten rodzaj tłoczenia nosi nazwę tłoczenia wklęsłego (ang. debossing). Najczęściej jest wykorzystywany przy wytłaczaniu okładek kalendarzy, twardych opraw książek, materiałów drukowanych na grubszym papierze, gdzie druga storna surowca nie jest widoczna dla obserwatora.
- Tłoczenie wypukłe – poprzez matrycę i patrycę dokonuje się wyciskania wybranych elementów. Ten rodzaj tłoczenia to wytłaczanie wypukłe (ang. embossing). Tłoczenie wypukłe najlepiej wykonuje się na papierach miękkich, kredzie, kartonach i używa do wytłaczania opakowań, wizytówek, teczek i katalogów. matryca i patryca tworzy wycisk z jednej strony wklęsły, z drugiej wypukły.
- Tłoczenie + hotstamping - jest procesem, który powiązany jest z dodatkowym uszlachetnianiem druku. Przy użyciu matrycy wyciskany jest wzór i jednocześnie nakładana jest metaliczna folia. Tłoczenie z hotstapingiem można stosować na wszystkich materiałach, a efekt jest naprawdę imponujący.
O czym należy pamiętać?
- Przy tłoczeniu należy uważać na drobne szczegóły projektu, ponieważ mogą one nie zostać idealnie odzwierciedlone.
- Istotna jest gramatura oraz tłoczona powierzchnia. Należy pamiętać, że tłoczenie pozostawia lustrzane wcięcie wytłoczonego obszaru po drugiej stronie projektu.
- Odradza się wykonywania tłoczenia i hotstampingu na krawędziach.