Projektowanie ulotek czy wizytówek nie robi już nikomu większego mętliku w głowie, ponieważ zasady w większości drukarń są zawsze takie same.
Należy przygotować projekt graficzny w skali 1:1, ze spadami, w kolorystyce CMYK, bitmapy 300DPI (dots per inch czyli wysokie zagęszczenie pikseli w projekcie, aby wydruk był jak od igły). Oczywista oczywistość.
W zasadach tych - projektowanie grafik dla opakowań nie różni się niczym od projektowania zwykłych produktów poligraficznych. Tak dla uspokojenia.
W tym wpisie nie przeczytasz co zrobić, żeby Twoje opakowanie było strzałem w dziesiątkę, przyniosło Ci miliony za sprzedaż produktu, ani nawet co zrobić, żeby inni graficy przecierali oczy z wrażenia i wysyłali Ci tonę powiadomień z zachwytami i gratulacjami.
W tym wpisie pokierujemy Cie jak z punktu widzenia technicznego przygotować projekt, aby był wykonalny i bez podstawowych błędów.
Po pierwsze i najważniejsze
Każde opakowanie ma swój kształt wykrojnika - i należy pracować na nim w skali 1:1, aby dokładnie otrzymać to, co zamówiłeś. Nie używaj opcji skalowania w projekcie.
Pamiętaj, że tak samo jak w przypadku ulotki, kolory tła i grafik, które dochodzą do krawędzi cięcia - musisz wyciągnąć na spad. Ciemne, jednolite tła (aple) bez pokrycia folią- mogą kruszyć się na brzegach oraz pękać na bigach (w miejscach składania). Unikaj ciemnych, kryjących kolorów, jeżeli opakowanie nie będzie foliowane.
Po drugie
W opakowaniu są miejsca, które będą niewidoczne po wyprodukowaniu, więc nie umieszczaj tam żadnych informacji. Traktuj je jak krawędzie cięcia - należy grafiki tła wyciągnąć na te elementy. Do brzegów opakowania oraz do miejsc składania się opakowania zachowaj margines min. 3 mm
Poniżej przykładowa siatka opakowania z klejeniem 3punktowym z zaznaczonymi miejscami niewidocznymi:
Po trzecie
Siatkę wykrojnika opakowania zawsze trzymaj na osobnej warstwie w pliku - najlepiej zablokuj ją sobie na czas projektowania, a przy eksporcie pamiętaj, aby plik PDF miał zachowaną możliwość wyłączenia tej warstwy dla druku, lub umieść siatkę na drugiej stronie w pliku (spasowania na linii X i Y w stosunku do projektu oczywiście). To samo dotyczy koloru White - musi być osobną warstwą w pliku i być ułożona nad warstwą CMYK. Więcej o projektach z kolorem białym White przeczytasz tutaj
Po piąte
Przy planowaniu uszlachetnień- pamiętaj, że hotstamping najlepiej zakończyć przed bigiem. Istnieje spore ryzyko, że folia hotstampingowa nie wytrzyma napięcia przy zginaniu pudełka i pęknie wzdłuż składania. Tłoczenie suche natomiast musi kończyć się przed krawędzią - inaczej krawędź będzie zdeformowana.
Pamiętajcie, że nie sprawdzamy opakowań pod kątem poprawności merytorycznych - jedynie pod kątem przygotowania do druku.
W razie pytań lub niejasności - piszcie śmiało na maila: dtp@recyklus.com
Graficzne pozdrówki
Ania z Recyklusa